Hlavní nabídka:
Plovoucí podlahy
Dnes velmi používaný termín „plovoucí podlaha“, se začal používat zkraje devadesátých let. Jedná se o stavebnici jednotlivých lamel, které se do sebe zaklapávají nebo lepí. Tento typ pokládky podlahy se používá již mnoho desetiletí a jeho hlavní charakteristickou vlastností je, že samotná podlaha není fyzicky spojena s obvodovým zdivem a tímto způsobem je utlumena hlučnost při chůzi po podlaze.
Kvalitu plovoucí podlahy poznáme až po nějaké době, kdy je podlaha zatěžována, zpravidla to bývá minimálně 6 měsíců od položení podlahy, ale tato doba může být až 12 měsíců.
Plovoucí podlaha se skládá ze tří vrstev:
- vrchní vrstva
- nosná vrstva
- stabilizační vrstva
Kromě výběru vhodné vrchní vrstvy (laminát, přírodní dřevo, kresba, tvrdost a odolnost proti oděru), je nejdůležitějším parametrem plovoucí podlahy spodní nosná vrstva. Pro tuto nosnou vrstvu doporučujeme použít velmi tvrdou desku HDF o minimální síle 8 mm. Při použití středně tvrdých desek se po delším čase začne projevovat nestabilita těchto desek, která je příčinou mnoha často diskutovaných problémů s plovoucími podlahami, například jejich hlučné vrzání a mechanické uvolnění.
Laminátový typ vrchní vrstvy podlahy je jednodušší pro údržbu, při použití přírodního dřeva je třeba počítat s náročnější údržbou povrchu. Na druhou stanu je třeba zdůraznit, že v současnosti je díky širokému spektru čistících přípravků i údržba podlahy z přírodního dřeva velmi jednoduchá. Dřevo má kromě přírodního vzhledu také výhodu výborných tepelně izolačních vlastností a především léty prověřené konstrukční vlastnosti. Jistým nedostatkem takové podlahy jsou pak rozměrové změny vlivem tepelného kolísání při vytápění interiérů, což má za následek měnící se rozměry spár. Dřevo také nesmíme použít pro podlahu interiérů s podlahovým typem vytápění, protože tady je jeho nízká tepelná vodivost velkou překážkou pro průchod tepla.