Realizace přírodních zahradních jezírek - Pokládka dlažby, obkladů, podlahy, teras a renovace kuchyní i koupelen

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Realizace přírodních zahradních jezírek

Zahradní jezírka jsou stále více oblíbenou dekorací zahrad mnoha rodinných domů. Koneckonců nejedná se jen o dekoraci, protože zřízení zahradního jezírka přináší do zahrady mnoho zajímavých prvků, které na první pohled nejsou až tak zřejmé.
V první řadě je to zdroj vzdušné vlhkosti, která nám v létě pomáhá lépe snášet velká vedra a v zimě tlumí účinky holomrazů. Tuto skutečnost ocení také lidé bojující nějakým způsobem s astmatem. Samozřejmě vše záleží na objemu vodní nádrže a na ploše hladiny jezírka, dále pak na jeho celkové koncepci i na způsobu finálního provedení.


Pokud uvažujete o realizaci přírodního jezírka na vaší zahradě,
rádi vám pomůžeme s jeho návrhem i samotnou realizací.


Zahradní jezírko lze s trochou štěstí vybudovat jako samostatný a samočisticí ekologický systém, čehož lze docílit vhodnou volbou velikosti a hloubky jezírka v kombinaci s výsadbou specifických rostlin, které dokážou využít přebytečné živiny ve vodě k výrobě kyslíku. Drobní živočichové, jako například žáby, vodoměrky nebo mloci, si cestu do jezírka najdou zanedlouho sami a je už jen na nás, jestli se rozhodneme pro vysazení nějaké rybí populace.
V každém případě je takto vybudovaná samočisticí schopnost jezírka velice snadno zranitelná, vzhledem k malým rozměrům v porovnání se skutečnými přírodními  vodními nádržemi. Tam je samočisticí schopnost dána obrovskými rozměry, přirozenou cirkulací vody a především rozsáhlým, přirozeným ekosystémem.

Zahradní jezírka přírodního typu mohou být nejen krásná pro oči, ale lze je využít i pro koupání. V takovém případě je třeba dobře promyslet celkovou koncepci jezírka, jeho rozměry a umístění  v prostoru zahrady.
Dalším krokem je pak volba vzhledu jezírka, které by mělo zapadat do celkového rázu zahrady. Můžeme použít i tekoucí vodu, která dokáže jezírko posunout směrem k ještě dokonalejší iluzi přírodního rázu celé zahrady.
Použití přírodního kamene dodá celkovému vzhledu na věrohodnosti a v kombinaci s již zmíněnou tekoucí vodou, tvoří tato část zahrady ideální místo pro relaxaci a vydechnutí od běžných starostí.


Umístění a tvar

Poloha i tvar jezírka může být přizpůsobena Vašemu prostoru, jeho možnostem i Vašim představám. Jezírko může být od domu odděleno větší části zahrady, stejně jako může přímo navazovat na domovní terasu.  
 
Hydroizolační vrstva

V drtivé většině případů se jako hydroizolační vrstva používá měkčené PVC, které je díky dobrému poměru kvalita/cena používáno cca v 95% realizací.

EPDM je ideální materiál, který je díky velké pružnosti a roztažnosti (až 300%), snad nejideálnějším materiálem pro hydroizolační vrstvu jezírek. Elasticita tohoto materiálu je zaručena až do teplot – 45°C.

Kromě výše uvedených umělých hydroizolačních vrstev lze použít i jílového dna, jehož pokládka je ale poměrně náročná.


 
 
Hledat
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky